STUDIUM MEDYCZNE

Podstawowym celem pracy asystenta osoby niepełnosprawnej jest pomoc w reintegracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, zgodnie z tzw. ideą niezależnego życia (independent living). Ideą, której fundamentalnym założeniem jest udzielanie osobie niepełnosprawnej pomocy w odzyskaniu kontroli nad własnym ciałem i stylem życia. Dlatego też główną rolą asystenta jest przywracanie osobom niepełnosprawnym wiary w możliwość funkcjonowania w społeczeństwie, poprzez odpowiednie motywowanie, aktywizację i wsparcie.

To osoba, która posiada wykształcenie medyczne w zawodzie terapeuty zajęciowego. Pracuje on przede wszystkim z osobami niepełnosprawnymi, seniorami oraz dziećmi. Zadaniem terapeuty zajęciowego jest poprawa kondycji fizycznej oraz psychicznej pacjenta. Pacjenci po terapii zajęciowej stają się bardziej samodzielni.

Zadania i obowiązki opiekuna medycznego to przede wszystkim wykonywanie szeroko rozumianych czynności opiekuńczo pielęgnacyjnych związanych z opieką nad potrzebującymi. Polegają one na pomocy osobom starszym, chorym lub z innych powodów niesamodzielnym w zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb życiowych.

Po egzaminie technik masażysta otrzymuje możliwość: wykonywania masażu w celach terapeutycznych u osoby chorej, wykonywania masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych, wykonywania masażu u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym.